În conformitate cu prevederile art. 26 din OUG 144/ 2008, Consiliul naţional este alcătuit din preşedinţii fiecărei filiale judeţene, respectiv al filialei municipiului Bucureşti, preşedintele de onoare, reprezentantul autorităţii de stat, câte un reprezentant al organizaţiilor din ministerele şi instituţiile cu reţea sanitară proprie, câte un reprezentant al fiecărei filiale judeţene şi 3 reprezentanţi ai filialei municipiului Bucureşti, aleşi de Adunarea generală naţională.

Hotărârile Consiliului naţional sunt obligatorii pentru toţi membrii Ordinului Asistenţilor Medicali Generalişti, Moaşelor şi Asistenţilor Medicali din România.

Membrii  Consiliului  Naţional al OAMGAMAMR 

Filiala Alba      
Indreica Graţiela Dana
Vintilă Cornelia

Filiala Arad     
Balan Mirela Anica
Rista Mariana

Filiala Argeş    
Ambruş Estera
Fănică Doina

Filiala Bacău
Chicea Minodora
Sprinţeroiu Vasile

Filiala Bihor
Busuiog Iuliana
Bodrenciu Lidia Maria

Filiala Bistriţa- Năsăud
Muşină Cristina Angela
Tanko Felicia

Filiala Botoşani
Spatariu Viorel
Horbaniuc Grigori-Petru

Filiala Braşov  
Benga Florina
Mitrea Nicoleta

Filiala Brăila
Preda Mariana
Guţă Virginica Luiza

Filiala Buzău   
Comănescu Elena

Filiala Caraş Severin  
Iovanovici Maria
Brumar Carmen Florica

Filiala Călăraşi            
Ştefan-Eftimie Steluţa
Paraschivescu Severina Ileana

Filiala Cluj       
Buiga Emil Olimpiu
Pianoschi Felicia Dana

Filiala Constanţa
Timofte Mircea Nicuşor
Băluşescu Mari Larisa

Filiala Covasna           
Szebeni Norbert
Neagovici Vasile Cătălin

Filiala Dâmboviţa       
Moraru Florin Costin
Barbu Claudiu Georgian

Filiala Dolj       
Gavrilescu Florin Viorel
Ionescu Ileana Georgeta

Filiala Galaţi
Artimof Daniela
Podaşcă Florin

Filiala Giurgiu
Neacşu Mariana
Ionescu Diana Marga

Filila Gorj        
Cîrstoiu Lucian
Borugă Gheorghe

Filiala Harghita
Doczy Rossler Janos
Barabas Kalman Zoltan

Filiala Hunedoara      
Ionescu Mariana Lucia
Vinţan Victoria

Filiala Ialomiţa           
Dumitru Florin
Dumitrescu Gabriela

Filiala Iaşi        
Pintilie Liliana Lăcrămioara
Bolotă Maria

Filiala Ilfov      
Florea Aurelia
Petcu Ilaria

Filiala Maramureş
Totorean Viorica
Necşoi Cristina

Filiala Mehedinţi        
Grigorescu Virgil Mihai
Mitrea Grăniceru

Filiala Mureş   
Kiraly Tunde
Iakob Claudia

Filiala Neamţ  
Sîrbu Puiu
Lungu Carmen

Filiala Olt
Liciu Emilian
Luptaciu Radu

Filiala Prahova           
Stănescu Ştefania
Movsessian Vasilica

Filiala Satu – Mare     
Demian Constantin
Opriş Gabriela

Filiala Sălaj     
Mureşan Rodica Maria
Bara Leontina Doina

Filiala Sibiu     
Grusea Valeria
Pirnoiu Dan

Filiala Suceava           
Cozmanciuc Lenuţa
Antonesi Mădălina Mirela

Filiala Teleorman
Miu Lucreţia
Toma Sofica

Filiala Timiş     
Sîrbu Ofelia- Aurelia
Banciu Ana

Filiala Tulcea
Wagner Mariea
Fîntînă Doina

Filiala Vâlcea  
Negrescu Constantin
Costea Maria

Filiala Vaslui
Blăjan Elena
Buescu Tatiana

Filiala Vrancea           
Alexandru Ionel Cezar

Filiala Mun. Bucureşti           
Mazilu Doina Carmen
Bărăscu Leonard Sorin
Lupu Angheluşa
Stan Daniela

Ministerul Justiţiei     
Onuţu Angela Daniela

Ministerul Administraţiei și Internelor        
Fulga Emilia

Ministerul Transporturilor și Infrastructurii           
Costache Constantina

Ministerul Apărării Naţionale          
Dediu Gabriela

Serviciul Român de Informaţii         
Petrescu Daniela

Academia Română    
Sandu Florentin Romeo